Strefa zdrowia
Zdrowie psychiczne
Witamina B12
Czym jest badanie wit. B12?
Badanie wit. B12 jest wykonywane w celu oceny stężenia witaminy B12 w organizmie. Jest pomocne w rozpoznaniu niedokrwistości lub neuropatii (uszkodzenia nerwów), w ocenie stanu odżywienia lub w celu monitorowania skuteczności leczenia niedoborów witaminy B12 lub kwasu foliowego.
Dla kogo jest badanie wit. B12?
Na niedobór witaminy B12 szczególnie narażone są kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Niedobór witaminy B12 może też występować u osób:
- na diecie wegetariańskiej
- stosujących leki: inhibitory pompy protonowej (stosowane w przypadku refluksu - "zgagi'), metformina, kwas acetylosalicylowy, sulfasalazyna
- po 50 r.ż., zwłaszcza jeśli występują objawy takie jak refluks czy "zgaga"
- nadużywających alkoholu
- z chorobami przewodu pokarmowego: zespoły złego wchłaniania, celiakia, SIBO, afty w jamie ustnej, "zajady"
- objawy niedokrwistości - szybkie męczenie się, bladość skóry, apatia, ogólne osłabienie
- objawy ze strony układu nerwowego - problemy z pamięcią, rozdrażnienie, silne bóle głowy
Co wykrywa badanie wit. B12?
Metabolizm witaminy B12 jest ściśle związany z metabolizmem kwasu foliowego. Witamina B12 jest odpowiedzialna za przyswajanie kwasu foliowego przez erytrocyty. Niedobór witaminy B12 związany jest również z depresją. Powoduje podwyższenie poziomu homocysteiny. Większość witaminy B12 magazynowana jest wewnątrz komórek wątroby - hepatocytów. Ich uszkodzenie uwalnia witaminę B12 do krwiobiegu. Dlatego wzrost poziomu witaminy B12 wskazuje na uszkodzenie wątroby.