Strefa zdrowia
Mężczyzna
D – dimery
Czym jest badanie d-dimerów?
Badanie poziomu d-dimerów pomaga wykluczyć występowanie incydentów zakrzepowo-zatorowych. Jest wykorzystywane m.in. w diagnostyce zakrzepicy. D-dimery są końcowymi produktami fibrynolizy. Są jedynymi wskaźnikami nieprawidłowości krzepnięcia, które w skuteczny sposób określają obecność stabilizowanej fibryny. Poziom D-D wzrasta w zespole DIC (zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego), procesach nowotworowych i zakrzepowo-zatorowych.
Dla kogo jest badanie d-dimerów?
Badanie d-dimerów warto wykonać u pacjentów, u których podejrzewane jest występowanie problemów zakrzepowo-zatorowych, a także w przypadku, gdy w morfologii krwi obserwowany jest wzrost ilości płytek. Dodatkową grupą są osoby po zabiegach chirurgicznych. Po operacjach, zwłaszcza ortopedycznych, które mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy.
Co wykrywa badanie d-dimerów?
Badanie wykonuje się w przypadku obecności objawów wskazujących na możliwość wystąpienia incydentu zakrzepowego lub zaburzenia, które powoduje ostry lub przewlekły stan nadkrzepliwości, jak zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna oraz zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC), a także w monitorowaniu postępu i skuteczności leczenia DIC i innych stanów nadkrzepliwości.